• A
  • A
  • A
  • ABC
  • ABC
  • ABC
  • А
  • А
  • А
  • А
  • А
Regular version of the site

First graduates of GSU Master’s programme ‘Prototyping future cities’ defended final projects

On June 10 and 11 students of the Master's programme presented their dissertations to the international state examination committee.

First graduates of GSU Master’s programme ‘Prototyping future cities’ defended final projects

Final Qualification Projects’ Goals and Structure

Final Projects are prepared as prototypes and research paper for urban development  where students propose new patterns or a strategy or a convention for the construction of an object/new physical system in contemporary environment. The final project is an independent research project prepared by the student as a part of education and instruction.

What are the parts of the final project?

  • Project Brief;
  • Research study in a text format with illustrations and diagrams;
  • Project proposal that should include explanatory texts, diagrams, spatial schemes, and other visual materials explaining the concept and future impact of the project;
  • Physical or digital prototype of the technology for urban environments;
  • Video that describes prototype and research.

Members of state examination committee

Chairman: Ekaterina Letunovskaya, geographer, vice-president of Habidatum

Daniela Zupan, PhD in Urban Studies/Planning Theory, University of Stuttgart, HSE Faculty of Urban and Regional Development research fellow
Ricardo Devesa, editor-in-chief Actar Publishers, urbanNext
Daria Bychkova, director, bureau Chekharda
Vadim Smakhtin, CTO Habidatum
Vera Smirnova, PhD in Planning and Governance and Globalization, Virginia Polytechnic University and State University, HSE Faculty of Urban and Regional Development research fellow
Ivan Medvedev, PhD in Law, Moscow State Law Academy, HSE associated professor

Day 1 Day 2

Alexander Altenkov

‘Anemokinetics: transformation of tree branch movements into an energy source’

Supervisor: Elena Mitrofanova

Anna Budnikova

‘Mycokarst: new generation of self-healing urban materials based on fungal spores’

Supervisor: Elena Mitrofanova

Dasha Klimova

‘Applying ecological grid to structure of monotonous city: the case of Naberezhnye Chelny’

Supervisor: Elena Mitrofanova

Valeriya Miftakhova

‘Smart urban nature: creating sustainable behavior patterns for park visitors’

Supervisor: Alexander Ostrogorsky

Mikhail Sokolov

‘Mitigating negative impact of global administration by developing local workplaces’
Supervisor: Paulina Smykouskaya

Dmitry Khalzev

‘Optimization of urban emergency services based on data analysis and geoanalytics’
Supervisor: Andrei Ptitsyn

Einar Kulbaev

‘Form-based code as an instrument for the high-quality public realm’

Supervisor: Andrey Yelbayev

Bek Zholdosh Mederbekov

‘Alternative housing technology and commonly used straw and clay techniques in Bishkek’s individual housing districts’

Supervisor: Vicente Guallart

Altynai Nogoibaeva

‘Synthesizing future streetscape of Bishkek: implementation of a generative adversarial network in peripheral residential areas’

Supervisor: Vadim Smakhtin

Neeraj Mazumder

‘Using technology to improve social interaction: the city of Visakhapatnam’

Supervisor: Beno Juarez

Mike Eugene Collins

‘Timber as a construction material in the implementation of ecologically sustainable urban infrastructure projects’

Supervisor: Vicente Guallart