• A
  • A
  • A
  • ABC
  • ABC
  • ABC
  • А
  • А
  • А
  • А
  • А
Regular version of the site

Schedule / Расписание занятий

SEMESTER II – spring 2019

 "ZERO" LEVEL (level 1)

Section 1 (teacher: Дарья Перова / Daria Perova dperova@hse.ru AND Кристина Литвинцева / Kristina Litvintseva klitvintseva@hse.ru)

 

Tuesday 10:30:00-13:30                    Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room л-507

Friday 12:10-15:00                            Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405

  

"ZERO" LEVEL (level 1)

Section 2 (teacher: Екатерина Борзенко / Ekaterina Borzenko ekborzenko@yandex.ru AND Мария Грабовская / Maria Grabovskaya magrabovskaya@gmail.com)

 

Tuesday 15:10-18:00                         Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 415

Thursday 15:10-18:00                       Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405

  

"ZERO" LEVEL (level 1)

Section 3 (teacher: Мария Грабовская / Maria Grabovskaya magrabovskaya@gmail.com)

 

Monday 10:30-13:30                          Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room л-507

Thursday 10:30-13:30                       Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405

  

"ZERO PLUS" LEVEL (level 2)

Section 1 (teacher: Евгения Смоловская / Eugenia Smolovskaya kiringo@mail.ru)

 

Tuesday 15:10-18:00                         Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405

Friday     15:10-18:00                         Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405

  

"ZERO PLUS" LEVEL (level 2)

Section 2 (teacher: Олег Илясов / Oleg Ilyasov,oleg.ilyasov@inbox.ru)

 

Monday 10:30-13:30                          Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405

Wednesday 10:30-13:30                    Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405

  

PRE-INTERMEDIATE (level 3)

Section 1 (teacher: Марина Коршак / Marina Korshak, marina.korshak@mail.ru)

 

Tuesday 12:10-15:00                         Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405

Friday     12:10-15:00                         Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room л-507

___________________________________________________________________________________________________


INTERMEDIATE–LOW (level 4)

Section 1 (teacher: Мария Ольшевская / Maria Olshevskaya, mariia.olshevskaya@yandex.ru)

 

Tuesday 13:40-16:30             Maly Gnezdnikovsky pereulok 4, room 301

Thursday 13:40-16:30            Maly Gnezdnikovsky pereulok 4, room 301

INTERMEDIATE–LOW (level 4)

Section 2 (Кристина Литвинцева / Kristina Litvintseva, klitvintseva@hse.ru)

 

Wednesday 10:30-13:30                    Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 415

Friday  09:00-11:50                           Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405

  

INTERMEDIATE–LOW (level 4)

Section 3 (Мария Скачедубова / Maria Skachedubova, maria-anna2121@yandex.ru)

 

Monday    15:00-18:00                       Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 301a

Wednesday  15:00-18:00                   Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room л-104

  

INTERMEDIATE–HIGH (level 5)

Section 1 (teacher: Екатерина Власова / Ekaterina Vlasova, je.vlasova@yandex.ru)

 

Tuesday 09:00-11:50             Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405

Friday 10:30-13:30                Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room л-502

  

INTERMEDIATE–HIGH (level 5)

Section 2 (teacher: Ольга Культепина / Olga Kultepina, okultepina@gmail.com)

 

Monday 15:10-18:00                         Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room л-105

Wednesday 15:10-18:00                    Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 415

 

_______________________________________________________________________________________________


ADVANCED LEVEL (level 6)

Section 1. RUSSIAN THROUGH LITERATURE, FILM AND ACTING
(teacher: Екатерина Шнитке / Ekaterina Schnittke, 
eschnittk@gmail.com)

 

Wednesday 12:10-15:00                    Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 527

Friday 12:10-15:00                             Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room л-101

 

ADVANCED LEVEL (level 6)

Section 2. RUSSIAN COMMUNICATION STYLE
(teacher: Мария Ольшевская / Maria Olshevskaya,
mariia.olshevskaya@yandex.ru)

 

Tuesday 10:30-13:30                      Maly Gnezdnikovsky pereulok 4, room 301

Thursday 10:30-13:30                    Maly Gnezdnikovsky pereulok 4, room 301

 

ADVANCED LEVEL (level 6)

Section 3. RUSSIAN IN BUSINESS AND MASS MEDIA (teacher: Олег Илясов / Oleg Ilyasov,oleg.ilyasov@inbox.ru)

 

Monday 15:10-18:00                          Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405

Wednesday 15:10-18:00                    Staraya Basmannaya ulitsa 21/4, room 405


 

Have you spotted a typo?
Highlight it, click Ctrl+Enter and send us a message. Thank you for your help!
To be used only for spelling or punctuation mistakes.