Golden Person

(Previously 'For kindness and personal involvement')

The prize is awarded to administrative staff at HSE study offices and other subdivisions for their initiative, friendly interactions with colleagues and students, and active sharing of experience among the University’s staff. A total of four prizes are awarded:

  1. To study office staff, teaching and learning support specialists, staff of continuing education programme offices;
  2. To administrative staff of HSE faculties and central administrative bodies;
  3. To employees of the HSE Library, Publishing House, Office of Information Technology, Office of Public Relations and Online Media, and similar units at the University’s regional campuses;
  4. To employees of dormitories and maintenance units.

Winners

Administrative staff of HSE faculties and central administrative bodies

Aliya Ermakova

Director for Legal Affairs

Study office staff, teaching and learning support specialists, staff of continuing education programme offices

Andrey Vinogradov

Head of HSE Lyceum Project

Employees of the HSE Library, Publishing House, Office of Information Technology, Office of Public Relations and Online Media, and similar units at the University’s regional campuses

Nadezhda Alova

Head of the Library (Perm)

Employees of dormitories and maintenance units

Ivan Budylin

Director of the Directorate for the Myasnitsky Administration/Education Complex

Short-listed nominees

Administrative staff of HSE faculties and central administrative bodies

Aliya Ermakova

Director for Legal Affairs

Anna Kuzkina

Leading HR Manager

Marina Litvintseva

Deputy Vice Rector

Tatiana Mashtakova

Head of the Department of Procurement (Nizhny Novgorod)

Study office staff, teaching and learning support specialists, staff of continuing education programme offices

Elena Burdyukova

Specialist on Methodical and Educational Work at the Centre for Study Technologies and Communications

Andrey Vinogradov

Head of HSE Lyceum Project

Natalia Korovina

Manager at the Faculty of Humanities (Nizhny Novgorod)

Olga Starkova

Head of the Curriculum Support Unit, Faculty of Social Sciences and Humanities (Perm)

Employees of the HSE Library, Publishing House, Office of Information Technology, Office of Public Relations and Online Media, and similar units at the University’s regional campuses

Nadezhda Alova

Head of the Library (Perm)

Elena Belozerova

Leading Librarian

Liudmila V. Mezentseva

PR specialist at HSE Press Service

Employees of dormitories and maintenance units

Ivan Budylin

Director of the Directorate for the Myasnitsky Administration/Education Complex

Vladimir Vishnyakov

Director of the Office of the Building Complex 'Basmanny'

Nikolay Protasov

Director of the Directorate for the Pokrovka Administration/Education Complex

Nominees

Administrative staff of HSE faculties and central administrative bodies

Nadezhda Agafonova

Head of the Finance and Economic Department

Liudmila Vozian

Head of the HR Department (St. Petersburg)

Eleonora Golunova

Head of the Payroll and Contracts Unit

Yulia Grinkevich

Director for Internationalisation

Svetlana Deryabina

Director of the Centre for Adminstrative Support

Aliya Ermakova

Director for Legal Affairs

Anna Efimova

Manager at the Academic Support Centre

Pavel Zdorovtsev

Director of the Student Development Office

Anna Kuzkina

Leading HR Manager

Natalia Kirsenkova

Head of the Central Resource Planning Unit

Valentina Legostaeva

Jurisconsult at the Legal Office

Sergey Lesovoy

Director of the Center for Educational Projects Coordination

Marina Litvintseva

Deputy Vice Rector

Anna Lyakhova

Deputy Director of the Pokrovka Administrative and Educational Building Operation and Maintenance Office

Irina Makarova

Director of Centre for Psychological Counselling

Galina Malysheva

Head of the Office of the Registrar

Fatima Mammadova

Deputy Dean for Administrative Work and Finance

Tatiana Mashtakova

Head of the Department of Procurement (Nizhny Novgorod)

Elena Nakhaeva

Deputy Director of the Institute of Education

Dmitry Nosov

First Deputy Dean

Sergey Seleev

Project Team Manager at the Office for Educational Innovations and Short-Term International Programmes

Anastasia Telitsina

Head of ICEF International Department

Vladimir V. Fayer

Deputy Dean for Prospective Student, Student and Alumni Affairs

Ekaterina Entina

Deputy Dean for for Admissions and Alumni Affairs

Study office staff, teaching and learning support specialists, staff of continuing education programme offices

Yulia Baranova

Manager at the Faculty of Communications, Media, and Design

Nadezhda V. Barklyanskaya

Teaching and Learning Specialist at the School of Foreign Languages (Perm)

Tatiana Bakhareva

Head of the Undergraduate Programme in History, Curriculum Support

Elena Burdyukova

Specialist on Methodical and Educational Work at the Centre for Study Technologies and Communications

Andrey Vinogradov

Head of HSE Lyceum Project

Elena Grekova

Manager at the Curriculum Support for Undergraduate Programme in Political Science

Svetlana Gusarova

Head of the Finance and Administration Unit

Nina Zakharova

First Category Specialist for Educational and Methodical Work

Victoria Ivanova

Manager at the Office of Doctoral Studies

Oksana Ivanova

Deputy Head of the Office of the Registrar

Natalia Korovina

Manager at the Faculty of Humanities (Nizhny Novgorod)

Oksana Kremneva

Dispatcher at the Study Office for Bachelor's Programmes in Journalism and Media Communications

Disa Malbakhova

Senior Administrator at the Department of Theoretical Economics

Olga Mulenko

Manager at the Administrative Support Centre

Arkadii Naboka

Head of the Undergraduate Programmes Curriculum Support (Political Studies)

Yulia Oris

Manager at the Department of Innovation Management

Kseniya Perl

Head of the Bachelor's Programme in Logistics, Curriculum Support

Daria Petukhova

Teaching and Learning Specialist at the Undergraduate Programmes Curriculum Support

Svetlana Protopopova

Teaching and Learning Specialist at the Undergraduate Programme in Software Engineering, Curriculum Support

Natalya Sedova

Deputy Director of the Institute of Security Studies

Olga Sergeeva

Specialist on Methodical and Educational Work at the Curriculum Support for Undergraduate Programme in Management

Ekaterina Sokolova

Manager at the School of Sociology

Olga Starkova

Head of the Curriculum Support Unit, Faculty of Social Sciences and Humanities (Perm)

Elena V Filipskaya

Manager at the School of Business Administration

Tatyana Khromova

Head of the Educational Programmes in Philosophy, Curriculum Support

Maxim Shevelev

Manager at the Department of Applied Economics

Antonina Shchetinina

Administrator at the HSE Lyceum

Employees of the HSE Library, Publishing House, Office of Information Technology, Office of Public Relations and Online Media, and similar units at the University’s regional campuses

Nadezhda Alova

Head of the Library (Perm)

Elena Belozerova

Leading Librarian

Tatiana Kirillova

Leading Programmer at the Information Systems Development Unit

Oleg Kovalenko

Leading Programmer at the IT Methodology Unit

Liudmila V. Mezentseva

PR specialist at HSE Press Service

Marina Russu

Manager at the Corporate Events Unit

Employees of dormitories and maintenance units

Ivan Budylin

Director of the Directorate for the Myasnitsky Administration/Education Complex

Vladimir Vishnyakov

Director of the Office of the Building Complex 'Basmanny'

Vladimir Gurov

Director of the Directorate for Administration/Education Building 4 (Maly Gnezdnikovsky)

Alexey Kudimov

Director of the Office for Building Operation and Maintenance, Potapovsky

Oleg Kozhemyako

Head of the Maintenance Support Unit

Andrey Kotlov

Second Category Engineer at the Maintenance Support Unit

Nikolay Protasov

Director of the Directorate for the Pokrovka Administration/Education Complex

Nadezhda Tveritneva

Director of the Office for Building Operation and Maintenance, Ordynka

Svetlana Shikova

Passport Manager at the Office of Dormitories, Hotels, Sports and Recreation Centres